Fizjoterapia
Na kierunku fizjoterapia na Wydziale Rehabilitacji Ruchowej Uczelnia kształci fizjoterapeutów, którzy uzyskują kwalifikacje z zakresu programowania i prowadzenia zabiegów rehabilitacyjnych w dysfunkcjach narządu ruchu oraz narządów wewnętrznych, a także do stosowania zabiegów fizykoterapeutycznych w schorzeniach u osób w różnym wieku.Absolwenci są przygotowani do podjęcia studiów drugiego stopnia – magisterskich, znają jeden język obcy na poziomie B2, według ESOKJ Rady Europy.
Proponowane moduły to: odnowa biologiczna i hydroterapia, hipoterapia, terapia sztuką, neurorehabilitacja, rehabilitacja wieku podeszłego i opieka paliatywna, techniki mobilizacji narządu ruchu oraz zarządzanie w służbie zdrowia.
Podobnie, jak w przypadku metod specjalnych fizjoterapii, absolwenci mogą otrzymać stosowne zaświadczenia potwierdzające zdobyte w trakcie studiów umiejętności w zakresie w/w modułów.
Wychowanie Fizyczne
Na kierunku wychowanie fizyczne na Wydziale Wychowania Fizycznego Uczelnia kształci nauczycieli przygotowanych do planowania i realizowania obowiązkowego wychowania fizycznego w szkołach różnych typów i placówkach oświatowo-wychowawczych. Studenci studiów stacjonarnych, spełniający określone wymagania, mogą zdobyć w ramach zajęć fakultatywnych specjalizacje i uzyskać dodatkowo uprawnienia trenera II klasy lub instruktora w wybranych dyscyplinach sportu oraz ukończyć specjalizację z dziennikarstwa sportowego.Uzyskuje niezbędną wiedzę biologiczną i społeczną oraz umiejętności umożliwiające kompetentne oddziaływanie środkami fizycznymi na organizm i środkami pedagogicznymi na osobowość oraz przygotowanie do pracy zawodowej jako nauczyciel wychowania fizycznego.
Miejscem zatrudnienia absolwenta mogą być szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, placówki wychowania pozaszkolnego, organizacje sportowe i placówki kultury fizycznej.
W ramach zajęć fakultatywnych studenci mogą uzyskać uprawnienia instruktora różnych dyscyplin sportu.
Dzięki uzyskanemu na studiach wykształceniu z zakresu nauk przyrodniczych i społecznych oraz opanowaniu umiejętności nauczania ruchu i usprawniania ciała, absolwent uzyskuje kwalifikacje umożliwiające kompetentne oddziaływanie środkami fizycznymi na organizm i środkami społecznymi na osobowość w celu zaspokojenia doraźnych potrzeb wychowanków w zakresie rozwoju somatyczno-motorycznego oraz przygotowania ich do dbałości o zdrowie, sprawność i budowę własnego ciała. Wymaga to, poza gruntowną znajomością metod diagnozy i prognozy rozwoju fizycznego i psychicznego, umiejętności programowania środków kształcenia i wychowania fizycznego oraz kultury i wrażliwości pedagogicznej, gwarantujących efektywną realizację zajęć lekcyjnych i pozaszkolnych w zakresie wychowania fizycznego, sportu, rekreacji i turystyki młodzieży szkolnej.
Miejscem zatrudnienia absolwentów mogą być szkoły podstawowe, ponadpodstawowe i szkoły ponadgimnazjalne lub szkoły wyższe, placówki oświatowo-wychowawcze, kluby sportowe oraz organizacje społeczne kultury fizycznej i turystyki.
Studenci, spełniający określone wymagania, mogą realizować w ramach zajęć fakultatywnych specjalizacje i uzyskać dodatkowo uprawnienia trenera II klasy w zakresie:
badmintona, gimnastyki, judo, kajakarstwa górskiego, koszykówki, lekkiej atletyki, łucznictwa, łyżwiarstwa szybkiego, narciarstwa, piłki nożnej, piłki ręcznej, piłki siatkowej, pływania, snowboardu, szermierki i wioślarstwa.
W ramach zajęć fakultatywnych mogą uzyskać uprawnienia instruktora różnych dyscyplin sportu oraz ukończyć specjalizację z dziennikarstwa sportowego na warunkach określonych w odrębnych przepisach.
zapraszamy na stronę www Wydziału Wychowania Fizycznego i Sportu
Sport
Absolwent zdobędzie ogólną wiedzę interdyscyplinarną z zakresu nauk społecznych, biologicznych i ekonomicznych oraz umiejętności korzystania z niej w pracy zawodowej i życiu, z zachowaniem zasad etycznych.
Nabyte umiejętności mogą być wykorzystane w projektowaniu, realizowaniu i kontrolowaniu procesu treningowego sportowca, jak również w zarządzaniu organizacją sportową.
Interdyscyplinarna wiedza oraz kompetencje specjalistyczne w tym trenera II klasy wybranej dyscypliny sportu i menedżera sportu (uzyskanymi zgodnie z odpowiednim rozporządzeniem ministra właściwego do spraw sportu), umożliwią absolwentowi aktywne uczestniczenie w procesie tworzenia miejsc pracy w sporcie, pracę w społecznych i publicznych instytucjach sportowych (kluby, związki, zrzeszenia i stowarzyszenia sportowe).
Praca w szkolnictwie po ukończeniu tego kierunku jest możliwa tylko po zdobyciu dodatkowych uprawnień pedagogicznych, zgodnie ze standardami kształcenia nauczycieli (kurs pedagogiczny lub specjalność nauczycielska na kierunku wychowanie fizyczne).
Po ukończeniu studiów pierwszego stopnia absolwent uzyskuje tytuł licencjata oraz przygotowanie do podjęcia studiów drugiego stopnia na kierunku sport.
zapraszamy na stronę www Wydziału Wychowania Fizycznego i Sportu
Turystyka i Rekreacja
Na kierunku turystyka i rekreacja na Wydziale Turystyki i Rekreacji Uczelnia przygotowuje swoich absolwentów do pracy w przedsiębiorstwach turystycznych, zakładach hotelowych, organizacjach i placówkach prowadzących działalność w dziedzinie rekreacji (w stowarzyszeniach kultury fizycznej, domach kultury, ośrodkach wczasowych, zakładach odnowy biologicznej i psychicznej) oraz do samodzielnego zarządzania i kierowania jednostkami gospodarczymi w turystyce i rekreacji.Uzyskują wiedzę ogólną z zakresu nauk przyrodniczych, społecznych i ekonomicznych.
Są przygotowani do organizowania pracy i podejmowania przedsięwzięć w sferze turystyki i rekreacji, przygotowywania oferty turystyczno-rekreacyjnej dla różnych grup odbiorców.
Posiadają umiejętność komunikowania się co najmniej w dwóch językach obcych.
Absolwenci przygotowani są do prowadzenia własnej działalności gospodarczej i do pracy w przedsiębiorstwach turystycznych i hotelach, ośrodkach wypoczynkowych, sportowych i rekreacyjnych, centrach rekreacji i odnowy biologicznej, gospodarstwach agroturystycznych, administracji rządowej i samorządowej, a także w różnego typu organizacjach i placówkach prowadzących działalność w dziedzinie rekreacji (w stowarzyszeniach kultury fizycznej, domach kultury).
W trakcie studiów studenci wybierają jedną ze specjalności zawodowych: obsługę ruchu turystycznego, hotelarstwo, rekreację ruchową lub odnowę psychosomatyczną.
Liczba miejsc na specjalnościach może być ograniczona.
Studenci realizują także specjalność instruktorską wymaganą dla uzyskania uprawnień instruktora rekreacji oraz szkolenie wymagane do ubiegania się o uprawnienia pilota wycieczek.
Są przygotowani do samodzielnego zarządzania i kierowania jednostkami gospodarczymi i zespołami ludzkimi w turystyce i rekreacji.
Posiadają wiedzę i umiejętności umożliwiające podejmowanie samodzielnej działalności menadżerskiej w obszarze turystyki i rekreacji, podejmowania decyzji, kreatywnego rozwiązywania problemów.
Absolwenci są przygotowani do podejmowania wyzwań badawczych i kontynuacji edukacji na studiach trzeciego stopnia (doktoranckich).
Studia doktoranckie
Studia doktoranckie w Akademii Wychowania Fizycznego im. B. Czecha w Krakowie prowadzone są od roku akademickiego 1998/1999. Studia mają charakter stacjonarny i trwają osiem semestrów (4 lata). Umożliwiają uzyskanie stopnia naukowego doktora nauk o kulturze fizycznej. Jednostką organizacyjną, realizującą zadania związane z funkcjonowaniem studiów doktoranckich, jest Wydział Wychowania Fizycznego i Sportu. Problematyka naukowo - badawcza Wydziału WFiS wyznacza zakres tematyczny prac doktorskich, które mogą być prowadzone w ramach studiów doktoranckich. Wydział Rehabilitacji Ruchowej, który rozpoczął działalność w roku akademickim 2002/2003 z dniem 25 lutego 2008 roku uzyskał nadane przez CENTRALNĄ KOMISJĘ DO SPRAW STOPNI I TYTUŁÓW, w uzgodnieniu z Radą Główną Szkolnictwa Wyższego, uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk o kulturze fizycznej.
Opiekę nad studiami doktoranckimi sprawuje Kierownik Studiów Doktoranckich bezpośrednio podlegający Dziekanowi Wydziału Wychowania Fizycznego i Sportu. Nadzór merytoryczny nad studiami doktoranckimi sprawuje Rada Wydziału Wychowania Fizycznego i Sportu. Aktualna liczba studentów, na wszystkich rocznikach, wynosi 64 osoby.
Prawa i obowiązki uczestników studiów określa regulamin studiów doktoranckich . Podstawa prawna : Ustawa - Prawo o Szkolnictwie Wyższym z dnia 27 lipca 2005 r. (Dz. U. Nr 164, poz.1365 z późniejszymi zmianami). Pełny tekst regulaminu stacjonarnych studiów doktoranckich z zakresu nauk o kulturze fizycznej w AWF w Krakowie znajdującej się w Dziale Nauczania oraz u kierownika studiów doktoranckich.
- Harmonogram zajęć - rok akademicki 2012/2013
- Seminarium IV rok
- Przedmioty - terminy zajęć
- Plan studiów
- Regulamin studiów
- Dokumenty
- Zarządzenie Nr 18/2011 Rektora Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie z dnia 27 lipca 2011 roku w sprawie wprowadzenia w życie Regulaminu ustalania wysokości, przyznawania i wypłacania świadczeń pomocy materialnej dla studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych oraz doktorantów Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie
- Wnioski o przyznanie stypendium
- Zasady ustalania i dokumentowania dochodu
- Zarządzenie Nr 18/2011 Rektora Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie z dnia 27 lipca 2011 roku w sprawie wprowadzenia w życie Regulaminu ustalania wysokości, przyznawania i wypłacania świadczeń pomocy materialnej dla studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych oraz doktorantów Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie
- Informator dla kandydatów na stacjonarne studia doktoranckie w AWF w Krakowie w roku akademickim 2011/2012
- Opłata rekrutacyjna na studia 2011/2012